En Çok Kullanılan Ücretli Programların Özgür Yazılım Alternatifleri

En Çok Kullanılan Ücretli Programların Özgür Yazılım Alternatifleri

En Çok Kullanılan Ücretli Programların Özgür Yazılım Alternatifleri

Günümüzde özellikle Microsoft Windows işletim sistemini kullanan birçok kullanıcı ancak belirli ücretler ödeyerek Microsoft yazılımlarını kullanabilmektedir. Bu ücretler, bilindiği üzere yüksek ücretler olup kullanıcıların büyük bölümünün ödemekte güçlük çektiği ücretlerdir. Fakat, Microsoft firmasına bağlı kalmadan kullanabileceğiniz birçok ücretsiz özgür yazılım bulunmaktadır. Bu yazılımların hemen hemen hepsi, Windows’un size sunduklarından daha fazlasını sunmaktadır. Örneğin; Only Office isimli ofis programı ile Microsoft Office yazılımında yapabileceklerinizin hepsini hatta daha fazlasını yapabilirsiniz. Hem de hiç bir ücret ödemeden. Bu yazımızda sizlere Windows ve türevi işletim sistemlerinde bulunan yazılımlara özgür yazılım alternatifleri vereceğiz.


Only Office:


Only Office, Microsoft Office programında yapabileceğiniz her işlemi gerçekleştirebilmenizi sağlar. Excell, Word ve Power Point gibi dosya türlerinin hepsini hatta daha fazlasını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.


Okular:


Okular sizlerin pdf uzantılı dosyaları okumanızı sağlar. Bu program da ücretsiz olduğu gibi Adobe pdf okuyucu programından daha üstün özelliklere sahiptir. Okular’da pdf dosyalarınız üzerinde hızlı notlar alabilir, önemli olan yerlerin altını çizebilirsiniz.


Gwenview:


Bu program da sizlere fotoğraflarınızı görüntüleme imkanı sunmaktadır. Birçok fotoğraf uzantısını açabileceğiniz bu programda, fotoğraflar üzerinde basit değişiklikler yapabilmenize olanak verilmiştir.


Krita:


Krita, Photoshop programına alternatif olarak üretilmiştir. Bu programın fotoğraf manipülasyon aracı olarak kullanıldığını unutmamak gereklidir. İstediğiniz fotoğraf üzerinde her türlü değişikliği yapabilmeniz mümkündür. Buna ek olarak; Photoshop’tan daha hızlı işlem yapabileceksiniz.


QGIS:


ArcGIS adlı coğrafi bilgi sistemleri programı, ücretlidir ve açık kaynak kodlu değildir. Yüksek ücretler ödemeden bu programı kullanamazsınız. Birçok mühendislik uygulamasında ihtiyaç duyulan coğrafi bilgi sistemi programı ArcGIS yerine açık kaynak kodlu ve ücretsiz QGIS programını öneririz. Bu program üzerinde Python yazılım dili sayesinde geliştirmeler yapma şansınız da mevcuttur.


Inkspace:


Bu programın ücretli bir alternatifi şu anda mevcut değil. Fakat Inkspace, kullanıcılarına vektörel grafik tasarımı yapma şansını tanıyor. Bu nedenle birçok insan tarafından kullanılmaktadır.


Birçok ücretli ve kapalı kaynak kodlu programın özgür yazılım alternatifleri sizin için sıralandı. Unutmayalım ki; bu programlar, Microsoft’un ürettiği yazılımlardan daha önce kodlanmıştır. Daha açık konuşmak gerekirse, Microsoft’un yaptığı geliştirmelerin bu yazılımlardan kopyalanmış olduğunu anlayabilirsiniz.