Kripto Paralarda Ayı Sezonu ve Boğa Sezonu Nedir?

Kripto Paralarda Ayı Sezonu ve Boğa Sezonu Nedir?

Kripto Paralarda Ayı Sezonu ve Boğa Sezonu Nedir?

Ayı sezonuve boğa sezonu, kripto paralar piyasaya sürülmeden önce de finansal bir terim olarak karşımıza çıkmaktaydı. Piyasalarda olumlu ve yapıcı bir hissiyatın olduğu, yatırımcıların sürekli alım gerçekleştirdiği dönemler, boğa sezonuna işaret etmektedir. Ayı sezonları ise boğa sezonunun aksine, piyasada kötü bir havanın üstün olduğu ve insanların daha çok satışlar gerçekleştirdiği dönemlerdir. Bir dönemin ayı ya da boğa sezonu olarak adlandırılabilmesi için bu süreçlerin uzun bir süre devam etmesi gerekir. Boğa sezonları için, piyasadaki varlıkların değerlerinin 1/5 oranından daha fazla bir artış eğiliminde olması ve bu artışın devam etmesi zorunludur. Ayı sezonları için ise piyasadaki düşüş trendinin sayısal değerinin eski fiyatların yüzde yirmisi ya da daha fazla oranda olması gerekmektedir.


Ayı ve boğa sezonlarının kripto para borsaları için kullanımı da aynıdır. Kripto para birimlerinde yaşanan sürekli artış ve azalışlar da kripto para borsalarındaki ayı ve boğa sezonlarına işaret eder.


Kripto para borsaları, uluslararası finans kuruluşları tarafından denetlenmemektedir. Bu durum da bu borsaların dış müdahalelere ve manipülatif eylemlere açık olmasına neden olur. Kripto para piyasaları kolaylıkla manipüle edilebilmektedir. Örneğin; SpaceX’in kurucularından olan Elon Musk, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamalar ile birçok kripto paranın değerlerinde artış ve azalış gerçekleşmesine neden olmuştur.


Manipülasyonlar yalnızca açıklamalar ya da konuşmalar ile gerçekleşmeyebilir. Örneğin; büyük bir yatırımcı, sahip olduğu yüksek miktardaki kripto parayı bir anda piyasadan çekerse, fiyatlarda anlık yüksek düşüşler meydana gelir. Bu durum, diğer küçük yatırımcılarda şok etkisi yaratarak satışların gerçekleşmesine neden olur.


Ayı sezonu ve boğa sezonu zamanları ve ne kadar süreceği hakkında kesin bir bilgi ne yazık ki mevcut değildir. Böyle bir bilginin varolabilmesi için, piyasayı etkileyen bütün değişkenlerin ve parametrelerin elde edilmesi gerekir. Bu durumun imkansız olması nedeniyle de kesin bir tahmin yürütmek gerçekçi olmaz. Yine de, kripto paralara yatırım yapacak kişilerin, güvenilir firmaların çıkarmış olduğu kripto paralara yatırım yapması daha güvenilir olacaktır.