Nesne Yönelimli Web Programlama: JS

Nesne Yönelimli Web Programlama: JS

Nesne Yönelimli Web Programlama: JS

JavaScript, nesne yönelimli web ve mobil programlama geliştirilmesini sağlayan bir programlama dilidir. Nesne yönelimli web programlama, web ortamına nesnelerin transferini hızlandıran bir unsur olarak yazılımda öne çıkmaktadır. Özellikle C++ dilinin öncüsü olduğu nesne tabanlı programlamanın web ayağında da JavaScript programlama dilinin güçlü bir dil olduğunu biliyoruz. Peki nesne tabanlı programlama ne işe yaramaktadır?


  • Normal hayatımızdaki nesnelerin, sanal ortamda programlama sentaksları ile ifade biçimi nesne tabanlı programlamanın temelini oluşturur. Örneğin; masa, elma, kalem, kağıt ve uçak gibi birçok farklı nesnenin farklı nitelik ve nicelikleri tanıtılarak programlanması ile nesne tabanlı programlama gerçekleştirilir.
  • Sınıflar oluşturularak makina ortamına aktarılan nesneler, günümüzdeki dijital programların da temelini ve gelişimini sağlayan unsurlardır.
  • Nesnelerin kullanımı ile tanıtılan programlama objeleri sayesinde aynı işlemi tek bir kod parçacığı ile tek seferde tanımlayabilir ve sayısız kez çağırabilirsiniz.


JavaScript programlama dili de, nesne tabanlı bir web programlama dili olarak internet nesnelerinin kısa bir süre içerisinde uzun bir yol alarak günümüzdeki haline gelmesini sağlamıştır. Bugün kullandığımız birçok mobil uygulama, JavaScript frameworkleri sayesinde kodlanmaktadır.


Nesne Yönelimli Web Programlama Dili JS’nin Avantajları


JavaScript programlama dili, birçok avantaj ile birlikte gelmektedir. Günümüzde React, React Native ve diğer birçok framework JavaScript altyapısı ile oluşturulmuştur. JavaScript sayesinde bugün birçok mobil uygulamayı kaliteli bir şekilde ve kullanıcı dostu bir arayüz ile kullanmaktayız. JavaScript dili yalnızca kullanıcılar için değil uygulama geliştiriciler için de birçok avantaja sahiptir. Gelin bu avantajları birlikte inceleyelim.


  • JavaScript, web tarayıcı üzerinde hızlı ve sorunsuzca çalışır. Bir derleyiciye ihtiyacınız yoktur.
  • Kodlar HTML tarafından yorumlanıp koşturulmaktadır.
  • Tarayıcınızın “Geliştirici” seçeneğine tıklayarak web sayfasının kaynak script kodlarını görüntüleyebilir ve imleçle istediğiniz tema ve yazının üzerine gelerek değişiklik yapabilirsiniz.
  • Birden fazla tarayıcı, JavaScript ile uyumlu olarak çalışabilmektedir.
  • Çok hızlı bir dildir ve sentaksı da kolay öğrenilebilir.
  • Yine tarayıcınızdan giriş yaparak terminal kullanımı gerçekleştirebilir ve JavaScript elementlerinize kolayca ulaşabilirsiniz.
  • Hata ayıklamak JavaScript ile çok kolaydır.


Nesne yönelimli web programlama işlemleriniz için JavaScript vazgeçilmez bir programlama dilidir.