Özgür Yazılım Nedir?

Özgür Yazılım Nedir?

Özgür Yazılım Nedir?

Özgür yazılım nedir sorusu, yazılıma yeni başlayan birçok kişi için merak konusudur. Özgürlük ve yazılımın biraraya gelmesi ile ortaya çıkan anlam ise yazılım sektörü için çok önemlidir. Özgür yazılım, onu tasarlayan ve programlayanların herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı kalmadan bu işi gerçekleştirmesi ile ortaya çıkan yazılımdır. Çoğunlukla açık kaynak kodlu olan bu yazılımlar, dünya üzerindeki yazılım geliştiricilerin üzerinde değişiklikler yapabilmesine de imkan sağlamaktadır. Özgür yazılım kullanan insanların sayısı her geçen gün artmaktadır.


Özgür Yazılımın Sağladığı Avantajlar

Özgür yazılımın sağladığı birçok yarar vardır. Bu yararları bilen insanların giderek artması da özgür yazılımın öneminin kavranmasını kolaylaştırmaktadır.


  • Özgür yazılımların büyük bir bölümü kullanıcıya ücretsiz olarak sunulur.
  • Bu yazılımlar açık kaynak koda sahiptir. Bir başka deyişle; özgür yazılım özelliğine sahip olan bütün programların yazıldığı kaynak kodlarını tüm kullanıcılar görüntüleme şansına sahiptir.
  • Kaynak kodlarının görüntülenebilmesi, özgür yazılımların güvenliğini artırıcı bir özelliktir. Böylece, yazılım geliştiriciler kaynak kodlarında yer alan açıkları ve hataları kolaylıkla tespit ederek ortadan kaldırır. Bu da güvenlik açıklarının kısa sürede ortadan kalkmasına sebep olur.
  • Yazılım alanında çalışan, ya da yazılım bilen herkes özgür yazılım oluşturabilir. Farklı temalar ve komponentler oluşturarak özgür yazılıma katkıda bulunabilir.
  • Bu tür yazılımların büyük çoğunluğu, kullanıcıya ücretsiz olarak sunulur. Özgür yazılım, kullanıcıların ortak malıdır. Bu nedenle sürekli geliştirilmeli ve iyileştirilmelidir.
  • Eğer kullandığınız mesajlaşma uygulaması ya da mail servisi, özgür yazılım ile programlanmış ise veri gizliliğiniz de güvendedir. Gmail, Facebook, Google ve Whatsapp gibi birçok yazılım kapalı kaynak koduna sahiptir. Bu da, bu teknoloji devlerinin insanların verileri ile neler yaptığını görememenize neden olur. Fakat özgür yazılımda herşey şeffaftır. Kullanıcı yanlısı özelliğe sahip olan özgür yazılım ürünleri dünyada büyük ilgi uyandırmaktadır.


Bu listeye daha birçok özellik ve fayda eklenebilir. Fakat özgür yazılım nedir sorusunun tek bir cevabı vardır. Özgür yazılım, insanların güvenli ve sağlıklı bir dijital ortam kullanımı gerçekleştirmelerini sağlayan programlar bütünüdür diyebiliriz.