PHP Programalama Dili Nedir? PHP Uzmanı Nasıl Olunur?

PHP Programalama Dili Nedir? PHP Uzmanı Nasıl Olunur?

PHP Programalama Dili Nedir? PHP Uzmanı Nasıl Olunur?

PHP programlama dili, bir web programlama script dilidir. HTML etiketleri arasına yazılarak da kodlanabilen PHP programlama dili bugün pek çok şirket tarafından kullanılmakta ve kodlama alanından sıkça kullanılmaktadır. Özellikle, web programlama projelerinin suncu ayağının oluşturulması açısından PHP yazılım dili çok büyük önem arz etmektedir. 1995 senesinde Amerikalı Rasmus Lerdorf tarafından üretilen ve piyasaya sürülen PHP, bugün çok geniş bir yazılım geliştirici kitlesi tarafından geliştirilmekte ve insanların kullanımına sunulmaktadır.


Günümüzde PHP programlama konusunda deneyim kazanmış yazılımcılar PHP uzmanı olarak anılır. Buna rağmen, bu ünvana sahip olan insan sayısı çok azdır. Bu da PHP uzmanı olan yazılımcıların piyasada aranan kan olmasına ve yüksek maaşlar kazanmasına neden olmaktadır. Birçok insan PHP uzmanı olarak yazılımdan yüksek gelirler elde etmek ister. Peki nasıl PHP uzmanı olabilirsiniz?


Herhangi bir programlama dilinde uzman olabilmek için bir üniversite okuma koşulu yoktur. Bu durum PHP uzmanlığı için de geçerlidir. Eğer siz kendinizi web programlama alanında iyi geliştirdiyseniz ve bir uzman seviyesine geldiyseniz bir PHP uzmanı olarak işe alınırsınız.


Üniversite eğitimi şart olmasa da, PHP uzmanı olan kişiler arasındaki çoğunluğun bilgisayar mühendisleri olduğunu da söylemek gerekir. Kendi başına öğrenilmesi zor bir dil olmasa da büyük projeler geliştirme adına yüksek bir deneyim isteyen programlama dilidir.


En basit yol ile PHP uzmanı olmak için, lise mezuniyeti sonrasında herhangi bir üniversitenin bilgisayar mühendisliği bölümünü okumak ve PHP alanına özellikle ağırlık vermek gerekir. Bu şekilde PHP konusunda deneyim kazanılabilir ve piyasada iş bulma olasılığı artırılabilir.


PHP programlama dili ile yalnızca web programlama yapılmaz. Pek çok robotik yazılım geliştirmesinde de kullanılan PHP, bu özelliği bakımından dünyadaki sayılı programlama dillerinden birisidir. Özellikle robotik alandaki PHP bilginizi artırdığınız zaman, bir PHP uzmanı ünvanı almanız ve piyasada iş bulmanız çok yüksek bir ihtimaldir. Bunun yanında, eğer İngilizce seviyeniz de yüksek bir seviyede ise yurtdışında dahi iş bulabilirsiniz.