Sistem Programlama Nedir? Sistem Programlama Dilleri Hangileridir?

Sistem Programlama Nedir? Sistem Programlama Dilleri Hangileridir?

Sistem Programlama Nedir? Sistem Programlama Dilleri Hangileridir?

Sistem programlama, bir bilgisayar sistemine ait donanım ve aygıtların arayüzlerinin oluşturulmasını sağlayan programlama türüdür. Sistem programlama ile birlikte arayüzden daha derin ve makine seviyesinden bir üst kademede iletişim sağlanabilmektedir. Bilindiği gibi, makine düzeyinde iletişim makine dili ile gerçekleşmektedir. Makine dili ise “1” ve “0” binari sayılarının farklı kombinasyonları ile yazılmaktadır. Sistem programlama yapan bir yazılım geliştirici, makine diline inmeden fakat daha yoğun matematiksel ve algoritmik işlemler yaparak uygulamalarını geliştirir. Bu alanda en öne çıkan örnek, Linux programlamadır. Linux uygulamaları ve arayüzleri geliştirmek, sistem programlamaya bir örnek olabilir.


Sistem yazılımı dillerinden birisini bildiğiniz takdirde pek çok işlem gerçekleştirebilirsiniz. İşletim sistemlerine ait arayüz, uygulama ve birçok farklı program oluşturma şansına sahipsiniz. Sistem yazılımı dillerinden birisini kullanarak kendi işletim sisteminizi yazma şansınız bile mevcuttur.


Eğer bu alanda çalışmalar yapmayı düşünüyorsanız; açık kaynak kodlu yazılım ve işletim sistemlerini kullanmanız önerilir. Böylece sistem dosyalarını açık bir şekilde görüntüleyebilir ve kendinizi bu alanda daha iyi geliştirebilirsiniz.


Sistem Programlama Dilleri Hangileridir?


Sistem programlama dilleri denildiğinde akla ilk olarak C ve C++ gelmektedir. Piyasada yer alan birçok yazılım, bu iki programlama dili ile kodlanmıştır. C/C++ ile pekçok arayüz ve uygulama geliştirilebilmektedir. Bazı oyun programcıları da bu dili kullanmaktadır. C/C++ dillerinin en belirgin özelliği, uzun kod bloklarından oluşması ve sentaksının zor olmasıdır. Buna rağmen; bu diller çok hızlı bir şekilde çalışır ve sistemi kasmaz. Bu nedenle de C/C++ çok eski olmasına rağmen hala geçerliliğini sürdürmektedir. C ve C++ arasındaki fark ise; C++ programlama dilinin nesne tabanlı bir yazılım dili olmasıdır. Bunlara ek olarak, Python dili ile de sistem programlanabilir. Visual Basic dili de bir diğer sistem dilidir. C ve Visual Basic çok eski olmasına rağmen, geniş çaplı projelerde çok işe yaramaktadır. Ada, D, Nim, Rust ve Swift dilleri de günümüzde modern sistem dilleri olarak karşımıza çıkmaktadır.