Sosyal Medyadan Satış Yapmak

Sosyal Medyadan Satış Yapmak

Sosyal Medyadan Satış Yapmak

Sosyal medyadan satış yapmak, son yılların trendi olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok insan ürettiği ya da temin ettiği ürünlerin satışını sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirerek para kazanmaktadır. Özellikle Instagram uygulaması, insanların satış yaparak para kazandığı bir sosyal medya platformudur. Son birkaç yıldır Türkiye’de Instagram üzerinden yapılan satışlar logaritmik olarak artış göstermiştir. Peki bu satışları Instagram üzerinden gerçekleştirerek nasıl para kazanılır?


  • Öncelikle satışını yapacağınız ürünü belirlemelisiniz. Birçok kişi, evde kendi ürettiği ürünleri Instagram hesabı üzerinden satmaktadır. Ev hanımları, el işi ve örgü gibi el yapımı ürünlerini Instagram sayfalarına yükleyerek satışını gerçekleştiriyor. Bu satışlar bireysel olarak yapılan satışlardır.


  • Fakat, eğer satışını yaptığınız ürün bir seri üretim ürünü ve bir markaya ait ise bir vergi levhanızın mevcut olması gerekmektedir. Gerekli resmi izinlere sahip olmadan bu tür ürünler satarsanız devlet bunu tespit ederek size ürün başı ceza yazabilir.


  • Ürünlerinizi belirledikten sonra yapmanız gereken bir diğer önemli şey ise sayfada bilgilerinizi belirtmektir. Bu bilgiler telefon numarası ya da mail adresi olabilir. Bunun yanında yaptığınız işlemi de kısa bir şekilde profil bilgilerinizde belirtmelisiniz.


  • Yeni ürettiğiniz ürünlerinizi, hergün Instagram hikayenizde paylaşmanız insanların sizi daha kolay takip etmesini sağlar. Bu işlemi, hergün gerçekleştiremiyorsanız bile belirli zaman aralıkları ile yapmalısınız.


  • Yaptığınız ürünler arasında en çok satılanları Instagram postu olarak paylaşmalısınız. Yaptığınız paylaşımlarda olabildiğince etiket eklemeyi de unutmayın. Ne kadar fazla etiket eklerseniz o kadar yüksek oranda görüntülenme alırsınız.


Satış yapmanın yanında, reklam yaparak da para kazanabilirsiniz. Birçok Instagram fenomeni, yüksek takipçi sayısı sayesinde reklam teklifleri almaktadır. Örneğin; bir manken, kullandığı bir kremin reklamını sayfasında paylaşarak para kazanmaktadır.


Sosyal medyadan satış yapmak, sanılandan daha kolay bir işlemdir. Bunun için yalnızca bir sosyal medya hesabına sahip olmanız yeterlidir. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları da mevcut olsa bile, satışlar daha çok Instagram üzerinden gerçekleşmektedir. Günümüzde insanların en sık kullandığı sosyal medya uygulaması Instagram olarak karşımıza çıkmaktadır.