Web Tasarımı İçin İhtiyacınız Olan Araçlar

Web Tasarımı İçin İhtiyacınız Olan Araçlar

Web Tasarımı İçin İhtiyacınız Olan Araçlar

Web tasarımı birçok grafik tasarımcı insan tarafından hafife alınmaktadır. Grafik tasarımı mezunları, yazılım sektöründeki yüksek gelirden dolayı web sitesi tasarımı alanında çalışmalar yapmak istemektediler. Fakat bir web sitesinin tasarımı, salt bir grafik tasarımından daha fazla efor ve bilgi gerektirmektedir.


Web sitesi tasarlama eskisi kadar zor değildir. Facebook, Microsoft ve Apple gibi yazılım devleri, web arayüzü tasarımlarının daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için yeni frameworkler oluşturmuşlardır. Bunlardan birisi React Native’dir. JavaScript dilinin bir frameworkü olan React Native, bugün mobil ve web sitesi tasarımı alanında oldukça yoğun bir şekilde kullanılan bir araçtır. Bir web sitesini tasarlamak için kullanılan bir diğer yazılım ise Wordpress olarak karşımıza çıkmaktadır. Wordpress, birçok karmaşık işlemi basitleştiren bir arayüzdür.


Yukarıda bahsedilen frameworkler, işleri basitleştirmek amacıyla üretilmiş olsalar da sınırlı bir yetkinlik alanına sahip insanlar tarafından kullanılmaktadır. Eğer kaliteli ve sanatsal özelliklere sahip bir web sayfası tasarlamak ve kodlamak istiyorsanız bazı ileri düzey araçlara ihtiyacınız olacaktır.


HTML:


Bir web sayfasının genel taslağını oluşturmak için kullanılan iskelet işaretçileridir. HTML tagleri, CSS ve Bootstrap gibi kod parçacıkları ile birlikte çalışabilen yapıya sahiptir. Bu nedenle bu araca çok ihtiyacınız olacak.


CSS:


Web sayfanızdaki metinlerin formatlarını değiştirmenize yarar. HTML tagleri, CSS sayesinde farklı niceliklere sahip olabilir. Boyut, renk ve font gibi özelliklerde kolayca değişiklik yapabilirsiniz.


Bootstrap:


Web sitesi tasarımıiçin oluşturulmuş olan bu açık kaynak kodlu araçlar topluluğu, sizlere kısa sürede çok fazla kod yazmanızı sağlayabilir.


Fireworks:


Eğer bir grafikerseniz ve temel web programlama bilginiz varsa bu program tam size göre. Grafik arayüzleri karmaşık olan web sayfaları için vazgeçilmez bir programdır.


FileZilla:


Bir diğer açık kaynak kodlu program ise FileZilla’dır. Bu program sayesinde ftp aracılığı ile web sayfanızın kaynak dosyalarını sunucunuza aktarabilirsiniz.


Photoshop:


Grafik tabanlı bir web sayfasını tasarlamak için her zaman ihtiyacınız olan görsel manipüle edici program Photoshop, özellikle grafik tasarımı ile ilgilenenler için kolay kullanım sunacaktır.


Dream Weaver:


Web tasarımı konusunda profesyonel olarak çalışacak olan kişiler için gelişmiş görsele sahip web sitelerini oluşturmaya yarar.