Wordpress Nedir? Wordpress Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Wordpress Nedir? Wordpress Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Wordpress Nedir? Wordpress Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Wordpress, bir CMS(Content Management System) olarak İngilizce literatüründe yer alan ve Türkçe karşılığı “içerik yönetim sistemi” olan bir web arayüzüdür. PHP ve MySQL kullanılarak oluşturulmuş olan Wordpress, web sayfası içeriklerini girmenizi ve web siteniz için uygun temayı yüklemenizi sağlayan bir sistemdir. Dünya üzerindeki web site yöneticilerinin üçte ikisi, içerik yönetim sistemi olarak Wordpress’i tercih etmektedir. Başka içerik yönetim sistemi platformları var olsa da, insanlar kompaktlık ve kullanım kolaylığı açısından Wordpress’i tercih etmektedir. Bu yazıda Wordpress avantajları ve dezavantajları anlatılacaktır. Wordpress kullanma konusundaki tereddütleriniz giderilmeye çalışılacaktır.


Eğer web programlama konusunda bilginiz yoksa ya da bu konuda tecrübeli değilseniz, Wordpress sizin için bulunmaz bir nimettir. Fakat daha önce de belirtildiği gibi bazı dezavantajlar da mevcuttur. Fakat bu dezavantajlar, Wordpress kullanımınızı geliştirdiğiniz takdirde kolaylıkla aşılabilir. Bir sonraki başlıkta yararlar ve dezavantajlar ayrıntılı olarak anlatılacaktır.


Wordpress Avantajları ve Dezavantajları

Wordpress, avantajlı bir içerik yönetim sistemi olduğu gibi dezavantajlara da sahiptir.


Wordpress Avantajları

  • Herşeyden önemlisi, Wordpress ücretsiz bir platformdur.
  • Wordpress, bütün web tasarım işlerini herhangi bir yazılım kodlama becerisine sahip olmadan yapmaya imkan tanır.
  • Açık kaynak koda sahip olduğu için güvenilir ve esnek bir yapıya sahiptir.
  • Wordpress ile çok gelişmiş bir site yapabilirsiniz. Sadece bunun için bazı eklentilere ihtiyaç duyarsınız.
  • Çalışma alanınıza ve aklınızdaki fikirlere uygun temayı bulmakta zorlanmayacağınız geniş bir tema havuzuna sahiptir.
  • Eğer web sayfanızın üst sıralara hızlıca çıkmasını arzuluyorsanız, Wordpress SEO eklentilerini kullanarak amacınıza erişebilirsiniz.
  • Farklı dosya türlerinin kullanımına izin veren Wordpress, sizi sınırlamaz.
  • Güncellemeler sizlere Wordpress tarafından otomatik olarak bildirilir.


Wordpress Dezavantajları

  • Wordpress, bazı yazılım geliştiriciler tarafından güvenlik açıkları olduğu öne sürülen bir içerik yönetim sistemidir. Buna rağmen, açık kaynak kodlu olması bu tehlikeyi büyük ölçüde azaltmaktadır. Kaliteli bir sunucu hizmeti aldığınız takdirde web sayfanıza gelebilecek saldırıları savuşturmada başarı sağlayabilirsiniz.
  • Wordpress, açık kaynak koduna sahip bir platform olduğu için birçok üçüncü taraf yazılımcı tarafından geliştirilir. Wordpress’in kendi sahip olduğu eklenti ve ayarların kullanımında sorun yaşamazsınız. Fakat üçüncü taraf yazılımcılar tarafından şahsi oluşturulmuş eklentilerin web sayfanız ile uyum sorunu yaşaması olasıdır.


Wordpress avantajları ve dezavantajları incelendiğinde, avantajları daha baskın olarak öne çıkmaktadır.